Publiczna Szkoła Podstawowa w Klatkach

• Odwiedziny: 198066

Lekcje o finansach

Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Klatkach "Nasza Szkoła" otrzymało dofinansowanie na realizację zadania, organizowanego w ramach programu Ministra Finansów pod nazwą: „Lekcje o finansach”💪
„Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów”

Celem programu jest wzrost kompetencji finansowych i ekonomicznych wśród dzieci i młodzieży, które będą przydatne w przyszłości oraz wiedzą o instytucjach publicznych działających w sferze finansów.💸
W ramach programu, w naszej szkole zostały zorganizowane autorskie lekcje o finansach.🙇‍♀️
14 grudnia na pierwszej lekcji, zatytułowanej "Wydawać czy oszczędzać – oto jest pytanie", omówiono podstawowe zagadnienia związane z racjonalnym gospodarowaniem i wykorzystaniem posiadanych środków finansowych. Uczestnicy zajęć otrzymali na własność metalowe skarbonki, które miejmy nadzieję, zachęcą uczniów do oszczędzania pieniędzy.
15 grudnia odbyła się się lekcja pod tytułem "Pieniądze i waluty". W jej trakcie uczniowie szukali odpowiedzi na pytania – czy pieniądze są nam potrzebne, jaką rolę odgrywają w naszym życiu, dlaczego ludzie posługują się pieniądzem jako środkiem wymiany.
Ostatnia lekcja o finansach odbyła się 17 grudnia. "Planowanie budżetu osobistego. Zarządzanie
prywatnymi finansami" - z tym tematem zmierzyli się jej uczestnicy. Na początku otrzymali jako materiał edukacyjny. Na ich podstawie podjęli próbę zestawienia własnych wydatków i dochodów w określonym czasie.
Podsumowaniem programu "Lekcje o finansach" była wycieczka do Warszawy.🚌
Warunki pogodowe oraz zdrowotne sprawiły, że musieliśmy modyfikować nasze ambitne plany 🥲
Dlatego swoją wizytę w stolicy rozpoczęliśmy nietypowo. Wjazd windą na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki i widok na Warszawę z lotu ptaka zrobił niesamowite wrażenie.🏢
Następnie dzięki uprzejmości pana posła Zbigniew Chmielowiec udaliśmy się do budynku Sejmu RP.
Tam po wnikliwej kontroli przeszliśmy podziemnym korytarzem do makiety współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Pani przewodnik przedstawiła poszczególne miejsca przeznaczone dla parlamentarzystów i senatorów oraz powiedziała wiele ciekawostek dotyczących codziennej pracy w Sejmie.
Następnie udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń, gdzie mogliśmy obserwować miejsce wystąpienia poszczególnych posłów. W holu sejmowym mieliśmy okazje zobaczyć i usłyszeć historię pamiątkowych tablic, wcześniejsze buławy marszałkowskie, spotkać wielu znanych polityków, a także zrobić zdjęcie na sławnych sejmowych schodach.
Po wizycie w Sejmie udaliśmy się do siedziby Ministerstwa Finansów🏦
Powitani na miejscu przez Panią Monikę i Panią Blankę, rozpoczęliśmy zwiedzanie korytarzy ministerstwa. Mieliśmy okazję zobaczyć nawet gabinet samego ministra gdzie ten przyjmuje swoich interesantów. Następnie wysłuchaliśmy z wielkim zaciekawieniem lekcji o budżecie, przeprowadzonej przez niezwykle uprzejmą Panią Monikę.
Po wizycie w Ministerstwie udaliśmy się na zasłużony obiad w jednej z restauracji w centrum miasta.🫕
Po drodze mieliśmy okazję podziwiać m.in. pomnik Małego Powstańca czy pomnik Tadeusza Kościuszki.
Po obiedzie był krótki czas na pamiątki.
Skorzystaliśmy również z okazji by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przed Zamkiem Królewskim a także przy cudownych iluminacjach świątecznych 🎅📸
Do domów wróciliśmy wyczerpani ale przede wszystkim bogatsi o nowe doświadczenia.